Zdeněk K.

Zdravím příznivce dobrého poslechu.

Tak už je to pár dní, co mám doma SPaudio D1. Píši s odstupem času, bez emocí a ovlivnění nadšením či psychoakustikou.

Po dohodě jsem osobně navštívil pana Stranku přímo v Litoměřicích. Zde mi svůj komponent předvedl a pomohl jej nainstalovat. Ukázal mi a vysvětlil veškeré funkce tohoto přístroje. Velice mu děkuji za jeho trpělivost.

Popisovat konektivitu tohoto přístroje asi nemusím, ten kdo má zájem, vše najde na internetových stránkách, kde je vše dobře a podrobně popsáno. Přiznávám, že některé funkce se mi zprvu zdály zbytečné a tak trochu komerční, ale s odstupem času se ukázalo, že tomu tak není. Například automatické vypnutí D1 v momentě, kdy se vypne PC, se ukázalo jako velice užitečné.

Při testování jsem jako první připojil přes coaxial svůj SONY CDP930, u kterého jsem kdysi vyměnil operáky. Jako by se tomu tak ani nestalo. Při zapnutí začalo hrát úplně něco jiného, než na co jsem byl doposud zvyklý. Až jsem sám nevěřil, co to umí. Popsat, co vše jsem rázem slyšel, by bylo na hodně dlouho a leckdy by to nebylo možné vyjádřit ani slovy.
Jako druhý jsem zapojil svůj starší DVD přehrávač ONKYO. Škoda jen, že vše, co do D1 pustíte, musí být se signálem PCM, moc takových DVD nemám, ale co jsem našel, hrálo naprosto neskutečně.

Jako poslední a hlavní test bylo připojení přes USB. Hudbu hraji z PC přes přehrávač Foobar 2000, dále zesilovače 2 x HYPA100 a bedny RPM2. Po připojení se konalo zcela něco nepopsatelného. Neslyšel jsem bedny ani zesilovače. To, co mne uchvátilo, byla hudba. Bylo to něco zcela jiného, nového. Prostor, rytmika i dynamika skladeb byla zcela ohromující. U skladeb, které znám tak dlouho, jsem slyšel detaily, které tam dříve nebyly. Respektive oni tam byly vždy, ale nyní jsou lépe slyšitelné a mnohem konkrétnější. Některé nástroje jako by přibyly. Porovnávat s nějakým jiným komponentem tento přístroj nebudu, i přesto, že už mám něco naposloucháno. Každý slyšíme zcela jinak, preferujeme jiné zvuky či charakterové vlastnosti. Na vše má taktéž vliv i celý řetězec zapojení, který se skládá z jednotlivých článků…. DAC, PREAMP, AMP, bedny a v neposlední řadě i akustika místnosti, která taktéž udělá opravdu hodně.

Co mohu zcela a s úsměvem dodat je, že u oblíbených CD nebudete přeskakovat skladby a poslouchat jen ty oblíbené. Alespoň já to tak nedělal. Jen jsem seděl a s otevřenými ústy si vychutnával všechny skladby s nadšením.

Závěrem mohu všem jedině doporučit. Pokud máte možnost, určitě si přístroj u někoho poslechněte, ať si uděláte svůj úsudek. Budete určitě příjemně překvapeni jako já. Své investice rozhodně nelituji a jsem nad míru spokojen. Kdybych si chtěl pořídit takový komponent v komerční sféře, musel bych investovat nejméně třikrát tolik peněz, a i to se obávám, že u některých značek by nestačilo.